Rafael Nadal a fost învins de Novak Djokovic la Monte Carlo

Seria triumfătoare a lui Rafael Nadal la Monte Carlo a ajuns la final. Spaniolul, deținător al ultimelor 8 titluri din Principat, nu a reușit să găsească antidotul la jocul exact al liderului mondial, Novak Djokovic.

Sârbul a început meciul ca din pușcă și și-a adjudecat primele 5 game-uri ale partidei. Nadal a strâns din dinți și a vrut să evite rușinea de a ceda un set la 0. Ibericul a câștigat două jocuri consecutiv, dar nu a mai avut puterea să evite cedarea primei manșe. Djokovic s-a impus cu 6-2. În cel de-al doilea set a fost ceva luptă, însă câştig de cauză a avut tot sârbul, scrie jurnal.md.

Înaintea acestei înfrângeri, Nadal avea 46 de victorii consecutive pe zgura din Principat. Odată cu acest succes, Nole a redus din diferență la capitolul meciuri directe: 19-15 pentru deținătorul trofeului de la Roland Garros.