Barcelona, prima înfrângere în Euroliga de baschet

Himki și Barcelona au disputat o partidă în Top 16 a Euroligii de baschet. Prima a avut câştig de cauză şi le-a administrat prima înfrângere catalanilor din competiţie.

Confruntarea dintre ruși și catalani a fost una foarte spectaculoasă, în cea mai importantă competiție intercluburi din baschetului de pe Continent, scrie jurnal.md.

Himki Moscova, echipă neînvinsă în ultimele 7 meciuri de pe teren propriu din Euroligă, a câştigat disputa cu Barcelona. Catalanii, fără principalul lor marcator Juan Carlos Navarro, accidentat, au plecat cu capul plecat pentru prima dată în ultimele 10 deplasări.

Moscoviţii au câştigat primul sfert cu 21 la 18 şi au continuat să fie la conducerea disputei în următoarele 10 minute, pe care le-au încheiat cu 25 la 23. Câștigătoare a trofeului în Euroligă în 2003 şi 2010,

Barcelona nu s-a regăsit nici în actul trei, pierdut cu 14 la 16. Ante Tomic, cu 16 puncte, a încercat să îi readucă în joc pe oaspeţi, dar chiar şi aşa avantajul lui Himki s-a mărit.

Ruşii au făcut 70 – 55 şi au închis meciul în momentul în care tabela arăta 78-65.