Inzaghi, “regele” marcatorilor din Europa!

Atacantul lui AC Milan, Filippo Inzagh,i a marcat aseară, împotriva celor de la Real Madrid, golurile 69 şi 70 din cariera sa în cupele europene, egalându-l pe jucătorul luio Schalke, Raul Gonzales.

“Milanezii pot să bage şi zece atacanţi, numai Inzaghi să nu joace”, spune Mourunho înainte de meciul tur, prevestind ce avea să se întample după două săptămâni. Real a condus cu 1-0, iar antrenorul milanezilor, Massimiliano Allegri, în disperea de cauză, l-a introdus în teren în minutul 60 pe atacantul de 37 de ani.

Inzaghi a marcat în stilu-i caracterstic în minutul 68, cu noroc, şi în minutul 78 din ofsaid şi l-a egalat pe Raul în topul celor mai buni marcatori din istoria cupelor europene. Italianul are 70 de goluri în 112 meciuri jucare în Europa pentru Parma, Juventus şi AC Milan.

Sursa: adevarul.ro