Doina Cravcenco s-a calificat la „olimpiada tineretului”

Moldova a mai obţinut un loc la Jocurile Olimpice de la Singapore rezervat tineretului. Doina Cravcenco este a şaptea reprezentantă a ţării noastre care va concura la Singapore. Atleta a obţinut baremul de calificare în cadrul concursului de 2000 metri obstacole din cadrul Campionatului Europei de la Moscova.

Sportiva noastră s-a clasat a patra în cursa pe distanţa de 2000 metri cu obstacole şi a obţinut baremul pentru Singapore.
În capitala Rusiei concurează alţi şapte atleţi moldoveni. Competiţia se va încheia sâmbătă.

Doina este a şaptea sportivă din Moldova calificată la Jocurile Olimpice rezervat teneretului. Alături de Cravcenco, la Singapore vor concura înătătorii Sergiu Golban şi Eugenia Tanasenco, canotorul Alexandru Ţigan, Alexandra Mârca de la tir cu arcul, Olga Blizneţ de la tenis de masă. Şi Vladislav Arventi va fi prezent la Singapore după ce a cucerit medalia de bronz la Campionatul Europei de taekwon-do, versiunea olimpică.

Sursa: jurnal.md