Maria Șarapova, calificată cu emoții în turul III la Openul Australiei

Jucătoarea rusă de tenis Maria Șarapova, numărul 2 mondial, a tremurat serios pentru calificarea în turul III al Openului Australiei, primul turneu de Mare Șlem al anului, învingând-o greu, cu 6-1, 4-6, 7-5, pe compatrioata sa Alexandra Panova (locul 150 ATP), într-o partidă disputată miercuri.

După un prim set câștigat fără probleme, cu 6-1, Șarapova a părut afectată de temperatura ridicată de pe Rod Laver Arena, terenul central de la Melbourne. „Țarina” a pierdut cel de-al doilea set (4-6), iar apoi a fost la un pas de eliminare în setul decisiv, salvând două mingi de meci la scorul de 5-4 în favoarea Alexandrei Panova, cea care a eliminat-o în primul tur pe românca Sorana Cîrstea.

Maria Șarapova, jucătoare cu cinci titluri de Grand Slam în palmares, unul dintre ele cucerit în Australia (2008), va juca în turul următor cu învingătoarea partidei dintre Zarina Dias (Kazahstan) și Anna Schmiedlova (Slovacia).

Sursa: AGERPRES